Zamiast wstępu

Strona powstała z chęci podzielenia się doświadczeniami w kwestii budownictwa w technologii strawbale. Dom takowy budujemy, ekspertami nie jesteśmy, uczymy się na błędach nie tylko swoich.

Wszystkich chętnych, którzy chcą obejrzeć na własne oczy jak dom powstaje, albo są chętni aby pomóc nam w budowie zapraszamy do odwiedzenia nas.

środa, 16 stycznia 2008

Ogrzewanie domu i ciepłej wody

Ogrzewanie naszego domu jest rozwiązane w sposób aktualnie całkiem popularny i stosowany coraz powszechniej w domach jednorodzinnych. A mianowicie kominek z płaszczem wodnym + kolektory słoneczne na dachu. Ten duet daje ciepłą wodę, którą zasilane są grzejniki oraz ciepłą wodę użytkową. Kominek grzeje wodę na potrzeby CO i CWU a kolektory tylko CWU. Instalacja CO wykonana jest zgodnie z obowiązującą obecnie sztuką, czyli podgrzana w kominku woda idzie do listwy rozdzielczej skąd jest słana osobnymi obwodami do każdego z grzejników. To powoduje, że mamy całkiem sporą ilość rurek.

Wiem, że dosyć często poruszany jest temat ekonomiczności kominka z płaszczem wodnym i kolektorów a szczególnie tych drugich. U nas za bardzo nie było opcji na inne rozwiązanie. Gazu nie ma i nie będzie. Koszt przyłącza to kilkanaście tysięcy złotych - odpada. Grzanie prądem - odpada. Tak więc kolektor to sensowne rozwiązanie. W słonecznych porach, dla samej ciepłej wody użytkowej odpada konieczność palenia w kominku.



Woda użytkowa, czyli do mycia siebie i talerzy, po podgrzaniu wędruje do zbiornika o pojemności 250 litrów.


Grzejniki mocowane są do drewnianych łat, które to z kolei mocowane są między słupami nośnymi domu. Naprawdę wygodnie jest z tymi słupami :)
Na czas tynkowania poszczególne grzejniki oraz elementy instalacji będą demontowane.


W kuchni mamy ogrzewanie podłogowe z racji tego, że nie ma gdzie zawiesić grzejników, a chowanie ich za szafki obniża sprawność o... nie wiem ile, ale raczej znacząco.



Instalacja została przetestowana :)


p.s. instalacje robił nam pan Ryszard z Rzeszowa, osoba fachowa z dużym doświadczeniem, którą mogę polecić z czystym sumieniem. Kontakt do udostępnienia via email.

13 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Witam ;)
Widze, ze robota idzie pelna para. A po pracy mozna sie nawet ogrzac przy kominku ;)
Chcialam Wam pogratulowac tego, ze wojt gminy Frysztak jest nominowany do nagrody Wojta Roku, o czym dzis uslyszalam w wiadomosciach rolniczych. Mozna wysylac smsy.
Poza tym fajny macie tam wyciag narciarski i schron na pociagi.
Jak Wam sie tam mieszka? Tereny z lotu ptaka wygladaja malowniczo;)
A nie ma gdzies obok Was do kupienia tanio pola ;))))????
Pozdrawiam , jak zawsze. Ania ze Swinoujscia;)

Anonimowy pisze...

Widzę tu grzejniki ścienne, pewnie nie tanie, a czy nie można było zamiast grzejników puścić w ścianie zalepione w tynku rurki z wodą tzw. ogrzewanie ścienne? Coś jak podłogówka tylko że w ścianie. Daje też to zdrowsze niż konwekcyjne bo promieniowe ogrzewanie.
Poza tym wspaniale.
Pozdrawiam Janusz Ś.

Anonimowy pisze...

Witam,
przeczytałem już cały blog i gratuluje świetnego pomysłu!
Jestem tylko ciekawy jaki jest koszt wykonania takiego domu?



Michał

Anonimowy pisze...

SB, proszę odpowiedz na moje wcześniejsze pytanie



Michał

Stefan Cugowski pisze...

Witam,
z powodu natłoku różnych prac, nie koniecznie związanych z domem (aczkolwiek to też), występują z mojej strony opóźnienia z odpowiedziami. Ponieważ pytania się powtarzają, planuje spisanie coś na kształt FAQ. Teraz pokrótce odpowiem: to zależy... :) Ściany to tylko część kosztów budowy. Same kostki są tanie. Ułożenie zależy od tego czy je po prostu kładziemy (w miarę szybko), czy jeszcze jakoś obrabiamy - my każdą zacinaliśmy pod słupy nośne (co znacznie spowolniło prace, a czas to pieniądz). Konstrukcja nośna: można taniej (i zapewne szybciej) jak Janusz Świderski, można tak jak my - drewno z roku na rok idzie do góry. Oprócz ścian jest dach, okna, instalacje, wykończenie.. zylion innych aspektów. Każdy można wykonać tak albo inaczej, ale pewne minimum trzeba zachować - nb. bezpieczne instalacje. W mojej opinii, kosztowo należy przygotować się jak do budowy w każdej innej technologii. Gdy wyjdzie taniej, to będzie lepsze samopoczucie :)

pozdrawiam

Anonimowy pisze...

witam, jestem ciekawa jaki bedzie efekt końcowy. Gratuluje i trzymam kciuki za powodzenie w budowli:)Sylwia

zuzanna pisze...

Witam,
Bylam ostatnio na warsztatach pod Wa-wa,gdzie uczylismy sie budowy domu z cegly glino-suszonej. Prowadzacy warsztaty twierdzil, iz tylko cegla glino-suszona jest wlasciwym budulcem, gdyz w balotach ze sprasowanej slomy ze wzgledu na brak dostepu powietrza tworzy sie plesn.Co wy na to? Komu mam wierzyc, zamierzam bowiem sama budowac.
Pozdrawiam
Zuzanna

Stefan Cugowski pisze...

"Konkurencyjna" technologia więc trzeba coś powiedzieć aby zniechęcić. A ta opinia o pleśni to na podstawie realnego oglądu czy też wyimaginowana teoria? Bo takich teorii to można dziesiątki snuć... ot np. strzelam: cegła glino suszona jest be, bo gdy mur wyższy niż 1.25m to ciężar rozsypuje dolną warstwę.
Radzę słuchać opinii więcej niż jednej osoby i wyciągać średnie.

--
Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Pleśń, czyli grzyb (z różnych grup systematycznych,) powstaje wówczas, gdy występuje nadmierna wilgotność powietrza, która skrapla się na ścianach, częstą przyczyną jest zła wentylacja, np. zbyt szczelne okna. Mówimy o ścianach w domach murowanych, ocieplonych styropianem, gdzie to zjawisko szczególnie jest nasilone.

Dobrze wysuszone bale słomiane nie stanowią żadnego zagożenia pod tym względem. Korzystne właściwości gliny, która pokrywa bale są znane: twardnienie materiału na skutek większej wilgotności, pozytywna ujemna jonizacja (to tylko niektóre zalety).

Cytat: "Prowadzacy warsztaty twierdzil, iz tylko cegla glino-suszona jest wlasciwym budulcem, gdyz w balotach ze sprasowanej slomy ze wzgledu na brak dostepu powietrza tworzy sie plesn". Nie wierzę, aby prowadzący mógł to powiedzieć. Prowadzący tego typu warsztaty są apologetami wszystkich rodzajów naturalnego budowania, bo są one - w większości - do siebie podobne. Brak dostępu powietrza właśnie utrudnia tworzenie się grzybów.

Jeżeli mogę pozwolić sobie na uwagę w tej fazie budowy: mieszanka kryjąca pierwszą warstwę tynku glinianego powinna mieć zarówno odpowiednie walory estetyczne, jak i wystarczającą wytrzymałość. Proszę budującego, aby na tym forum podał skład zastosowanej mieszanki kryjącej.

Andrzej Jan Wiktor
www.lokus.com.pl

Anonimowy pisze...

Promiennikowe ogrzewanie zdrowsze?Podłogówka w ścianie? Eeeksperci... Ogrzewanie podłogowe, sufitowe i wszelkie promiennikowe to nieporozumienie. A co do grzybów - to brak dostępu powietrza sprzyja wytwarzaniu napojów o wspaniałych walorach smakowych - może jednak powodować trudności z bytowaniem wyższych form życia na naszej planecie.

animowy pisze...

witam:)
Bardzo mi się podoba pomysł wybudowania domu ze słomy.
W przyszłości tez chce mieć taki
piękny domek ;).
Gratuluje pomysłu.
Pozdrowienia z Rzeszowa
Bernadeta P.

Anonimowy pisze...

Witam bardzo podoba mi się ten domek. Właśnie kupiłam ziemię i szukam ekipy z którą mogłabym wybudować dom. Może jakaś podpowiedź? Ewa

Stefan Cugowski pisze...

Witam,
w sprawię ekip fachowych proszę kontaktować się via email podany na stronie "kontakt"

--
Pozdrawiam